Viața Bisericii surprinsă în imagini în vreme de pandemie-prima parte

27 Aprilie 2020

Trăim vremuri grele în contextul actualei pandemii deoarece prezența credincioșilor în lăcașurile de cult și chiar în preajma acestora a fost interzisă. Așadar, această perioadă din timpul Postului Mare, cu o încărcătură duhovnicească deosebită și cu slujbe specifice, a fost plină de tristețe și durere din mai multe motive. Preoții au săvârșit sfintele slujbe doar cu cântăreții bisericești, iar enoriașii au urmărit doar prin intermediul televiziunii și a internetului slujbele săvârșite. Parcă ardeau inimile în noi de întâlnirea cu Hristos, de a asculta cuvintele Sfintei Evanghelii în Sfânta Biserică. În aceste condiții, casele credincioșilor au devenit mici paraclise, unindu-și toți într-un singur gând rugăciunea. Încărcătura spirituală nu a putut fi simțită însă pe deplin ca în mijlocul Bisericii.

Părintele nostru paroh s-a străduit să ne facă părtași la slujbele Deniilor, Prohodului Domnului și Sfântei Învieri montând boxe, astfel încât tot satul, într-un singur glas a încercat să cânte împreună. Tristețea ne-a încercat de multe ori, dar și nădejdea în Bunul Dumnezeu că această pandemie se va sfârși și vom reveni la viața normală, mai încrezători în Dumnezeu, prețuind adevăratele valori.

Un efort deosebit a făcut părintele pentru a oferi fiecărui credincios ramuri sfințite de salcie în Duminica Floriilor, iar în Sfânta zi de Paște a trecut din poartă-n poartă pentru a ne aduce Sfânta Lumină, ce sperăm să sălășluiască în sufletul și viața noastră astfel încât să fim purtători de lumină mult timp de acum înainte.

Rugăm pe Mântuitorul Hristos, biruitorul morții să ne ajute să ne învrednicim de participarea la Sfânta Liturghie cât mai curând posibil și să înlăture această boală de la întreaga omenire.