Conferința „Pocăința întru nădejdea Învierii”

3 Mai 2024

Iată că ne aflăm într-o perioadă de urcuș duhovnicesc, un „urcuș spre Înviere”, timp în care dorim să ducem o viață mai curată spiritual și trupește. Perioada Triodului este o chemare la unirea cu Hristos în moartea și Învierea sa. Omul poate ajunge la desăvârșirea cu Dumnezeu, rugându-se și strigând permanent: „Miluiește-mă Dumnezeule, miluiește-mă!”.

Ușile cerului, ale pocăinței, către Raiul pregătit de Mântuitorul, sunt acum deschise în inimi pentru toți. De aceea, Perioada Triodului, ca școală a eliberării de păcat și nevoință pentru mântuire, este un urcuș spre Sfintele Paști, o ridicare a sufletului din păcat, pentru a-L întâlni pe Hristos Cel Înviat, căci Învierea în Hristos este cu adevărat viața Împărăției lui Dumnezeu, împărtășită oamenilor.

Poate multe persoane se întreabă de ce trebuie să postim, mai ales tinerii. Postind, putem face față provocărilor și tentațiilor, postul fiind un stâlp de susținere în viața creștinului. Postul aduce bucurie, lumină, întărește mintea și sufletul și, cel mai de preț, ajută la sfințirea firii umane, la primirea harului de la Dumnezeu.

Despre milostenie, post și rugăciune vorbea și Sf. Maxim Mărturisitorul, în Filocalia II: „Milostenia tămăduiește iuțimea sufletului, postul veștejește pofta, iar rugăciunea curățește mintea și o pregătește spre contemplarea faptelor. Căci Domnul ne-a dăruit poruncile pentru și potrivit cu puterile sufletului.”

Pentru a ne conecta mai bine cu această perioadă profundă a rugăciunii, trebuie să ne amintim Drumul Crucii, de rugăciunile, patimile și răstignirea Mântuitorului. De aceea, în data de 21 Aprilie, s-a organizat un concert de pricesne specifice perioadei pascale, urmat de o frumoasă conferință. În deschidere, Corul „Copii ai aceluiași Dumnezeu” al Parohiei Boiștea și Corul „Bucuria” al Parohiei Țolici au încântat spectatorii cu un repertoriu frumos de pricesne, menit să ne umple sufletele de bucurie.

Am avut marea bucurie de a-l avea în mijlocul nostru pe Părintele Arhimandrit Hrisostom Rădășanu, ieromonah la Mănăstirea Sihăstria Putnei și Consilier Sectorul Educațional al Arhiepiscopiei Iașilor, care a susținut o conferință plină de har, cu titlul: „Pocăința întru nădejdea Învierii”. Cuvântul ziditor al părintelui ne-a întărit întru credință, pregâdintu-ne de asemenea pentru marele praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.