Începutul Anului Centenar

5 Februarie 2018

Data de 24 ianuarie este una dintre cele mai importante și insuflă tuturor încrederea în începuturi deoarece în urmă cu un veac s-a înfăptuit primul pas spre Marea Unire. Astfel și parohia Boiștea va avea încredere în activitățile pe care le va desfășura în acest an, începând cu data de 24 ianuarie. Întrucât anul 2018 este anul centenar al unirii Moldovei cu Țara Românească, întreaga comunitate sărbătorește acest fapt, astfel frumos este punctat și în calendarul creștin ortodox "2018 Anul omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918". În ziua acestei sărbători naționale preotul paroh Trofin Gheorghe, împreună cu învățătorii și elevii școlii din satul Boiștea au ridicat la cer o frumoasă rugăciune, iar mai apoi au dat "mână cu mână" pentru a înfăptui tradiționala horă.  Pentru a putea vizualiza această frumoasă desfășurare click aici.