Slujbă misionară în Parohia Covasna, Protopopiatul 2 Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Martie 22, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Slujba a fost precedată de Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite, săvârşită de către preotul paroh Constantin Timofte. Numeroşi credincioşi de toate vârstele s-au apropiat de Sfântul Potir pentru a primi Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. Protosinghelul Cristofor Ruxandu, stareţul Mănăstirii Piatra Sfântă din Iaşi, a vorbit despre importanţa Tainei Sfântului Maslu în viaţa credincioşilor, îndemnându-i pe cei prezenţi să participe la sfintele slujbe ale Bisericii în general şi în special în Postul Mare. La rândul său, preotul paroh Constantin Timofte a mulţumit preoţilor şi enoriaşilor care s-au rugat împreună în locaşul de închinăciune, precum şi tuturor celor ce au sprijinit activitatea administrativă şi misionară din Parohia Covasna. Prin grija Comitetului parohial, oamenii au primit câte un pachet cu alimente. Amintim că în fiecare an, pe 21 martie, în Parohia Covasna se oficiază o slujbă misionară, ca semn de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile primite şi pentru sănătatea sufletească şi trupească a tuturor parohienilor.