Sfințirea noii troițe cu hramul Izvorul Tămăduirii

29 Octombrie 2022

Din vremuri străvechi, poporul român a fost creștin iar sentimentul său religios s-a materializat prin dăruirea jertfelnică cu care și-a ridicat sfintele lăcașuri de închinare. Pe lângă biserici, o categorie aparte a acestor locuri consactrate unde creștinii aduc slavă lui Dumnezeu, o constituir troițele.

Pentru ca cei creștini să se simtă mereu aproape de Hristos, sunt ridicate troițe la intersecții, în apropierea caselor sau a bisericilor, lângă fântâni, izvoare sau în alte locuri semnificative. De aceea, în drumul nostru, este foarte important să ne facem semnul Sfintei Cruci atunci când trecem pe lângă o biserică sau troiță. Așa au hotărât și la noi în sat, în familii unde Hristos este primit cu bucurie, doi frați - Negru Ciprian și Negru Ovidiu, împreună cu familiile lor, să construiască o troiță, lângă un izvor. Și ce hram ar fi putut să fie mai reprezentativ decât "Izvorul Tămăduirii" ?

Sfințirea acestei troițe a fost un moment important în viața comunității, de aceea, de la copii și până la vârstnici, cu toții ne-am adunat în locul atât de frumos, ce aștepta binecuvântarea. Părintele paroh, împreună cu părintele protopop și părintele secretar al Protopopiatului Târgu Neamț au săvârșit slujba Agheasmei și a Sfințirii troiței. După slujbă, familiile ctitorilor au pregătit o agapă creștină pentru cei prezenți.

Cu siguranță, cel ce se va închina cu evlavie înaintea unei troițe și va înălța o rugă către cer, va primi binecuvântarea lui Dumnezeu, ocrotirea Maicii Domnului, iar Îngerul păzitor împreună cu acea persoană va fi!