Seară duhovnicească în Parohia „Sfântul Nicolae” din Bistrița

Arhiepiscopia Iașilor Martie 23, 2018

Seara a început cu un moment de rugăciune după care a urmat prezentarea vieții Sfântului Paisie Aghioritul, ocrotitorul paraclisului, dar și al tinerilor care erau prezenți. După ce ne-am cunsocut, am reușit să destindem atmosfera cu ajutorul unor jocuri educative ce au stârnit curiozitatea tinerilor. Printre preferatele acestora s-au numărat: „Curentul electric”,  joc ce are ca scop dezvoltarea atenției așa încât trebuie să descoperi cine este mijlocul principal de alimentare, jocul „Vocea”, activitate prin care te ajută să dobândești încrederea în „duhovnicul” tău, iar alături de aceasta, trebuie să te ghidezi după sfaturile lui, în viață luptând cu păcatele și ajungând până la urmă în brațele lui Hristos. Scopul acestor jocuri nu a fost doar destinderea prin râs și bucurie a tinerilor, ci încercarea de a aprinde în inimile fiecăruia flacăra dragostei. Astfel am câștigat noi oameni, i-am cunoscut pe cei de lângă noi mai bine și am legat prietenii prin care sperăm să dureze veșnic. Am cunoscut oameni buni, iubitori de frumos și am luat acasă o fărâmă din dragostea și bucuria lor.

Frumoasa activitate s-a încheiat cum altfel decât în rugăciune, exact așa cum a și început. Tinerii din ATOR Piatra-Neamț, alături de preoții prezenți și împreună cu ucenicii Parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” au cântat Paraclisul Maicii Domnului mulțumind lui Dumnezeu pentru această seară minunată.

După sfârșirea rugăciunii aceștia s-au îndreptat spre Mănăstirea Bistrița unde s-au închinat icoanei făcătoare de minuni a Sfintei Ana aducând slavă lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările primite. Mulțumim părintelui Gabriel pentru invitație și o rugăm pe Sfânta Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu să îi rânduiască un colțișor de Rai pentru toată dragostea sa! (Gina Țapu, ATOR Piatra-Neamț)