Sărbători Pascale și tradiții din vatra satului

13 Mai 2021

Învierea Domnului este cea mai importantă sărbătoare pentru creștini. Pe lângă numeroasele tradiții și obiceiuri moștenite din moși strămoși, legate de primenirea casei, prepararea de  bucate alese, Sfintele Paști presupun pregătirea sufletului în special prin participarea la slujbele speciale acestei perioade: Deniile. Ele încep din seara Floriilor iar aceste rugăciuni și cântări ne cheamă la pocăință, smerenie și suflet curat.  Acestea continuă toată săptămâna, culminând cu Prohodul Domnului, unde glasurile credincioșilor și ale copiilor grupului catehetic au răsunat pretutindeni, alături de  pricesnele ce cuprind patimile Mântuitorului, ca mai apoi să așteptăm Luminata și Sfânta Înviere care aduce pace și lumină în sufletele noastre, pace pe care Hristos Domnul a lăsat-o ucenicilor Săi prin cuvintele: ” Pace vouă!”

Pe dealul Măgura Boiștea, tinerii satului au ridicat o coroană,  lângă Sfânta Cruce, obicei specific  satului nostru.

Slujba celei de-a doua Învieri s-a desfășurat pe deal, unde părintele paroh dimpreună cu enoriașii parohiei au urcat cântând cu veselie "Hristos a înviat!" și  pricesne ce exprimă bucuria Învierii, iar dupa slujbă, a avut loc o agapă creștină, prilej cu care credincioșii și-au rostit  "Hristos a înviat!",  "Adevarat a înviat!" ciocnind ouă roșii. O surpriză din partea grupului catehetic "Copii ai aceluiași Dumnezeu" au fost cântecele interpretate vocal și instrumental ce au ajuns în inimile tuturor.