Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei și Ziua Națională a României sărbătorite în parohia Boiștea

7 Decembrie 2022

An de an, un proiect de suflet pe care grupul catehetic "Copii ai aceluiași Dumnezeu" îl desfășoară cu drag este proiectul dedicat Sfântului Apostol Andrei și Zilei Naționale a României, respectiv 1 Decembrie.

Identitatea națională românească nu se poate imagina și nici defini în afara limbii și a credinței. Unitatea românilor s-a realizat prin preoți evlavioși și credincioși care au știu să continue credința lăsată de strămoșii nostri ce au luptat cu toată ființa lor pentru ca astăzi noi să avem o nădejde în Dumnezeu și o identitate statornică.

Preafericitul Patriarh Daniel spunea: " Îngemănarea între sărbătoarea națională bisericească a Sfântului Apostol Andrei în 30 noiembrie și Sărbătoarea Națională din 1 decembrie arată vocația noastră spre unitate spirituală și demnitate și unitate națională".

Viața noastră este credința noastră care ne-a ghidat de-a lungul timpului spre marele act de voință națională din 1918, când, la 1 Decembrie, "ne-am primenit sufletele de cel rău și am cântat o odă bucuriei".

Întreaga activitate a început prin slujba de Te Deum săvârșită de un sobor de 6 preoți, în frunte cu părintele paroh și părintele protopop, la care corul catehetic a dat raspunsurile prin cântările specifice slujbei. În desfășurarea proiectului realizat de tinerii din grup, am îmbinat diferite momente artistice, astfel încât să marcăm așa cum se cuvine aceste evenimente semnificative, ce ne îmbogățesc spiritual și ne fac să fim mândri că suntem români.