Sărbătoarea Rusaliilor

5 Iulie 2019

Sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt cunoscută și sub denumirea de Rusalii sau Cincizecimea se prăznuiește întotdeauna Duminica, la 50 de zile după Paști. În această zi, în biserica noastră ca și  în toate bisericile, sunt binecuvântate ramurile de tei ca simbol al limbilor de foc care s-au pogorât peste ucenici în ziua Cincizecimii. Aceste ramuri au fost împărțite apoi credincioșilor și simbolizează darurile cele bogate ale Duhului Sfânt.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul catehetic "Copii ai aceluiași Dumnezeu " iar ramurile de tei primite au fost duse de fiecare acasă pentru a împodobi. casele, ușile dar și icoanele.

Tânjind după viața sfântă a primilor creștini, nădăjduim să ajungem și noi, cândva, a vedea cum mărturia credinței este întărită și însoțită de minuni.