Nasterea Domnului

2 Ianuarie 2019

Sărbătorile de iarnă sunt probabil cea mai frumoasă perioadă a anului calendaristic, precum şi al anului bisericesc deoarece este perioada ce reprezintă noi începuturi. Având în vedere că abia am sărbătorit nașterea Celui ce a venit în lume pentru a ne mântui cu toții, în parohia noastră acest eveniment a fost întâmpinat așa cum se cuvine, alături de glasuri cristaline ce au vestit nașterea Domnului nostru Iisus Hristos și enoriași ce au mers cu inimile deschise în casa Domnului spre a asculta slujba ce, ca în fiecare an, a avut capacitatea de a dezgheța orice inimă și de a o introduce în atmosfera de sărbătoare. Alături de preot și dascăli au fost copiii din corul Copii ai aceluiași Dumnezeu și cei din corul școlii Domnu' Trandafir ce la sfârșitul slujbei i-au colindat pe toți cei prezenți. De asemenea, doamna Ana Ghibea a incantat auzul tuturor celor prezenti interpretand note superbe. Astfel, perseverența, cumințenia și dăruința copiilor au fost răsplătite de către Moșul care nu a putut lipsi, astfel fiecăruia i s-a dăruit câte un dulce.