Marşul pentru viaţă

13 Aprilie 2019

Dacă vestitorii primăverii sunt, în general, ghiocei, viorele ori păsărele, pentru grupul catehetic Copii ai aceluiaşi Dumnezeu, cele care vestesc venirea primăverii sunt întâlnirile catehetice ce au scopul de a realiza un moment frumos în cadrul Marşului pentru Viaţă. Pentru al cincilea an consecutiv, pe data de 23 martie, grupul catehetic coordonat de părintele paroh Gheorghe Trofin, a participat la Marşul pentru Viaţă, organizat în Târgu Neamţ. Plecarea am făcut-o din satul Boiştea, cu autocarul asigurat de către primarul comunei Petricani, Vasiliu Ticuşor.

Odată ajunşi în faţa Liceului "Vasile Conta", ne-am alăturat celorlalţi participanţi ai marşului, alături de care am mers la Casa de Cultură "Ion Creangă".  Aici a avut loc o conferință a părintelui protopop şi a părintelui stareţ de la Mănăstirea Petru Vodă, la sfârşitul căreia noi am susţinut pe scenă un program artistic potrivit momentului, pregătit cu multă dăruire. Acest mic program artistic a fost alcătuit din imnul Marşului pentru viaţă (click aici), şi melodia "Piesa pe i" (click aici). Ambele melodii au suferit demersul unor schimbări, modificări în urma dorinţei de a nu aduce în faţa spectatorilor o simplă copie. Scopul principal al „Marşului pentru Viaţă” îl reprezintă susținerea dreptului la viaţă pentru toate fiinţele umane începând cu momentul concepţiei şi până la moartea naturală. Totodată, este o afirmare a familiei tradiționale și a valorilor acesteia, care sunt temelia unei societăți solide și sănătoase.