Inițierea în sfera sărbătorilor de iarnă (sau Cum așteptăm noi Crăciunul- partea I)

29 Noiembrie 2017

Postul Crăciunului este deja la jumătate, iar pretutindeni începe să se simtă atmosfera de sărbătoare, în magazine, în case, în bucătării, în suflete, în biserică... Astfel, repetițiile colindelor au început de ceva vreme și în ceea ce privește grupul catehetic al parohie Boiștea. Încet-încet întâlnirile de vineri și duminică seara, s-au transformat, ca și în anii trecuți, în această perioadă, în repetiții ale colindelor pe care cu toții, de la mic la mare, am ajuns să le fredonăm cu mare drag. Cu nerăbdare așteptăm data de 3 decembrie pentru a face inițierea consătenilor în sezonul colindelor, și, de asemea, data de 17 decembrie când va avea loc cea de-a patra ediție a concertului de colinde.