Începutul anului școlar prin rugăciune

9 Septembrie 2022

Orice lucru, pentru a fi reușit, trebuie să înceapă cu rugăciunea. Deoarece noul an școlar îi așteaptă pe toți elevii în băncile școlilor, rugăciunea dinaintea primei zile de școală are o importanță deosebită. Așadar, duminică, 4 septembrie, în parohia noastră, copiii s-au adunat în mijlocul bisericii pentru a se ruga ca Dumnezeu sa le lumineze mințile și să le ofere ajutor la învățătură.  Rugăciunea comună este foarte puternică și ne leagă pe toți intru Domnul, deci ajutorul de la acesta este nelipsit.

Atât la biserică, cât și la școală, rugăciunea este primordială, din acest motiv toate instituțiile de învățământ au săvârșit câte o slujbă în școli. Părintele paroh a fost prezent în mijlocul copiilor din Școala Primară "Domnu' Trandafir" , Boiștea, pentru a se ruga dimpreună cu aceștia și îndrumătorii lor, anume cadrele didactice.

Oricând vom apela la rugăciune și Hristos, calea va fi cea dreaptă și, cu siguranță, vom reuși să realizăm  tot ceea ce ne-am propus.