Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor

15 Iulie 2024

Cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paști, sărbătoarea Înălțării Domnului Iisus Hristos semnifică ridicarea la ceruri a Mântuitorului de pe Muntele Măslinilor. Această zi a fost proclamată și Ziua Eroilor, ca sărbătoare națională a poporului român. Aceștia nu sunt pomeniți doar în această zi ci la fiecare Sfântă Liturghie săvârșită în bisericile ortodoxe sunt pomeniți eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori, pentru apărarea patriei și a credinței ortodoxe strămoșești, pentru întregirea neamului , libertatea și unitatea poporului român. Prin credința, curajul și jertfa lor, eroii români au contribuit la consolidarea conștiinței și demnității naționale prin dobândirea independenței, realizarea unității statului și apărarea libertății poporului român.

Eroii neamului au fost cinstiți așa cum se cuvine și în parohia noastră. După săvârșirea Sfintei Liturghii, parintele paroh împreună cu enoriașii au mers în curtea Bisericii, la crucea ridicată în cinstea eroilor și a arborat tricolorul, urmând un moment artistic pregătit de elevii Școlii Profesionale Petricani, sub îndrumarea cadrelor didactice. Copiii au interpretat cântece și poezii emoționante prin care și-au exprimat recunoștința față de strămoșii care s-au jerfit pentru țară, iar la final, alături de doamnele profesoare au depus o coroană la mormântul eroilor.

La acest eveniment au fost prezenți și domnul primar, Ticușor Vasiliu, alături de domnul viceprimar, Ioan Cristian Apostol, și angajații primăriei și au depus o coroană la mormântul eroilor în semn de cinste față de aceștia și față de întregul neam.

Prin modul în care am cinstit acestă zi deosebită, cu toții am arătat că suntem uniți, precum o familie, în mijlocul lui Hristos și a celor ce s-au jertfit pentru credința noastră ortodoxă și pentru libertatea poporului romăn.