Hramul Sfântului Haralambie

1 Martie 2019

Sâmbătă, 09 februarie 2019, cu ocazia hramului de Sfântul Haralambie, în biserica parohiei noastre a fost săvârșită slujba Vecerniei unită cu Litia de către un sobor de 25 de preoți. A fost un moment de o mare încărcătură spirituală astfel încât, atât enoriașii parohiei noastre cât și invitații, au participat cu însuflețire, bucurandu-se de rugăciune și comuniune in Hristos. Printre invitaţii de seamă, am avut prilejul de a-i avea alături pe primarul comunei Petricani, Ticuşor Vasiliu, viceprimarul comunei Petricani, Ioan-Cristian Apostol, primarul comunei Grumăzeşti, Matasă Constantin, preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Ionel Arsene. Cuvântul de învățătură a fost rostit de părintele Ailioaiei Vasile din București. În ziua hramului, la Sfânta Liturghie au participat enoriași dar și credincioși din alte zone ce au evlavie față de Sfântul Haralambie. Pentru toți cei prezenți a fost pregătită o agapă, moment în care Corul parohiei " Copii ai aceluiași Dumnezeu" au cântat pricesne ce au ajuns la sufletul tuturor.