Duminica slăbănogului sărbătorită la troița de pe imaș

25 Iunie 2024

Duminica Slăbănogului ne arată puterea vindecătoare a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Care vindecă la scăldătoarea Vitezda un om ce suferă de paralizie de treizeci și opt de ani. Astfel ne arată că unele boli sunt cauzate de păcate, altele sunt îngăduite de Dumnezeu pentru a ne feri de păcate iar alte boli sunt îngăduite pentru ”a se arăta lucrarea lui Dumnezeu”, pentru a evidenția răbdarea, credința sau smerenia unor persoane, precum a dreptului Iov.

În a treia duminică după Paști există deja de ani buni de zile tradiția ca după Sfânta Liturghie să se meargă în procesiune cu prapuri la troița de pe imaș. De la Sfânta Biserică, copiii grupului catehetic ”Copii ai aceluiași Dumnezeu”, alături de părintele paroh și enoriașii parohiei cântă ”Hristos a înviat!” și alte cântări pascale. La troiță se săvârșește slujba Aghiasmei Mici și se citesc rugăciuni pentru rodirea țarinilor, pentru ploaie la vreme și ferirea de primejdii. La slujbă au fost prezenți și domnul primar și domnul vice, împreună cu familia.

După slujbă, domnul epitrop Grigore Laurențiu a pregătit pentru fiecare persoană o gustare, un ou roșu, astfel încât să ne bucurăm cu toții de o zi binecuvântată în mijlocul naturii și să-L rugăm pe Dumnezeu să ne învrednicească să dobândim toate darurile Sale bogate.