Concertul de colinde, ediția a patra

17 Decembrie 2017

Chiar dacă iarna ne-a bucurat doar cu zăpadă trecătoare, simțim cu toții fiorul sărbătorilor ce se apropie ca pe o bucurie fără limite, ca pe un gând bun împărtășit cu toți semenii noștri. Așadar, era de așteptat ca cea de-a patra ediție a concertului de colinde să se desfășoare în parohia noastră alături de preoți, profesori, primarul comunei Petricani Vasiliu Ticușor, viceprimarul Ioan Cristian Apostol, precum și alte persoane foarte importante (consăteni, vecini, invitați). Astfel, seara duminicii de 17 decembrie a fost marcată de către opt coruri, ce, prin frumusețea colindelor interpretate, au reușit să dăruiască celor prezenți o parte din liniștea și dărnicia Crăciunului.

Ediția concertului de colinde din acest an a purtat, însă, și o semnificație aparte. Pentru consăteni, dar și pentru oaspeții ce au mai călcat pragul Bisericii noastre, credem că a devenit ceva firesc să-l găsească pe al nostru părinte paroh, Gheorghe Trofin, mereu înconjurat de copii, mereu cu câte o nouă idee de a-i ajuta pe aceștia să se dezvolte și să adune cunoștințe, mereu implicat în activități cu tinerii pentru a aduce bucurii altora din jurul lor. Anul acesta s-au împlinit 10 ani de la înființarea grupului catehetic ce astăzi poartă numele de „Copii ai aceluiași Dumnezeu”.  Pe parcursul anilor grupul catehetic a desfășurat o lungă listă de activități ce au fost prezentate la începutul concertului într-o succintă prezentare PowerPoint.

Vă mulțumim tuturor celor ce ați fost prezenți, și nădăjduim ca anul viitor să ne revedem într-o formulă mai mare!