1 decembrie sărbătorit prin suflete de copii

4 Decembrie 2018

1 Decembrie 2018 a fost ziua pe care nici un suflet ce simte româneşte nu a putut să o finalizeze fără a simţi cel puţin un strop de bucurie, ori de recunoştinţă pentru strămoşi. Această zi a fost cu adevărat o zi importantă pentru poporul român datorită împlinirii unui secol de la înfăptuirea Marii Uniri. În acest scop, cum menţionasem şi în articolele anterioare, Biserica Ortodoxă nu a putut să rămână indiferentă, ci a sărbătorit ziua naţională a României alături de instituţia ce conturează în făpturile omeneşti partea intelectuală, şi anume alături de şcoală.

Aşadar, începând cu ora 8:30 şcolile din comună, alături de grupul catehetic "Copii ai aceluiaşi Dumnezeu" au desfăşurat la biserica Adormirea Maicii Domnului din Boiştea un scurt program cultural în cinstea unirii. De asemenea, la ora 11:30, la primăria comunei Petricani au început "100 De Minute De Unire", eveniment la care cu toţii am fost prezenţi spre a împărtăşi tuturor iubirea ce o purtăm în suflete.