Ziua iei sărbătorită prin cateheză

29 Iunie 2018

Tripla semnificație a zilei de 24 iunie fac ca aceasta să fie nu doar așteptată, ci și serbată de către toate categoriile de vârstă; astfel, creștinii ortodocși sărbătoresc la această dată Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, Ziua Universală a Iei, precum și Sânzienele. Întrucât aceste evenimente nu puteau fi lăsate să treacă întâmplător, parohia Boiștea le-a petrecut în cel mai binecuvântat și sfânt loc, în biserică. Începând de dimineață, copii, părinți, bunici au fost prezenți în Casa Domnului îmbrăcați în veșminte tradiționale, au participat la slujbă, s-au bucurat, au fost împărtășiți cu "sfintele și înfricoșătoarele lui Hristos Taine", dar au și fredonat alături de corul catehetic Copii ai aceluiași Dumnezeu. Mai spre seară, grupul catehetic a fost delectat cu cateheza denumită Comunicare reală SAU comunicare virtuală, pe parcursul căreia tinerii și copiii au putut înțelege care sunt avantajele și dezavantajele lumii virtuale, dar și a celei reale; ce înseamnă a avea un prieten real, ori unul virtual, precum și puterea (controlul) pe care trebuie să îl stăpânim pentru a nu fi noi cei stăpâniți de către mijloacele de comuniucare ale lumii moderne.