Incredere in Dumnezeu la fiecare inceput

15 Septembrie 2017

Luna septembrie este una dintre cele mai frumoase luni din calendar deoarece ea are darul de a aduce, odata cu natura ce intra usor-usor in hibernare, noi inceputuri ce tin intelectul uman treaz (inceperea anului scolar, precum si noul an bisericesc). Dupa cum este firesc, orice inceput trebuie sa aiba in compozitia sa binecuvantarea Domnului, astfel, anul scolar 2017-2018 nu a putut sa inceapa fara rugaciunile specifice. Cu o duminica inainte, pe dara de 10 septembrie, in timpul sfintei liturghii toti copiii au fost chemati in fata pentru a ne ruga impreuna lui Dumnezeu pentru luminarea mintii, intelepciune, ajutor la examene, si tot ceea ce fiecare dintre noi are nevoie pentru a trece cu bine in noul an scoalar. De asemenea, luni dimineata, pe data de 11 septembrie, toti scolarii de la scoala primara Domnul Trandafir din parohia Boistea au avut ocazia sa se roage, alaturi de preot, parinti si invatatori, moment in care toate emotiile si fricile au fost uitate si inlocuite cu credinta, speranta, bucurie.