Inaltarea Domnului, Ziua Eroilor

26 Iunie 2017

În joia din săptămâna a VI-a după Paște, creștin-ortodocșii sărbătoresc Înălțarea Domnului,importanța acestei sărbători fiind marcată atât prin numărul mare de enoriași care se strâng la biserică, cât și prin formula de salut specifică care se folosește în această zi („Hristos S-a înălțat!”/ „Adevărat S-a înălțat!”). Totodată, în aceeași zi este sărbătorită Ziua Eroilor, iar în parohia noastră copiii de la școala „Domnu' Trandafir”,  îndrumați de domnii învățători, aduc mereu un omagiu celor căzuți pentru apărarea țării. Vremea frumoasă de anul acesta a făcut posibil ca această activitate să se desfășoare afară, lângă mormântul dedicat eroilor țării noastre dn curtea bisericii. Pe lângă cântece și poezii, aceștia au depus și o coroană la mormânt.