Hramul Sfântului Haralambie-sărbătoare de suflet a Parohiei Boiștea

22 Februarie 2024

Luna februarie este așteptată de toți enoriașii parohiei pentru că, pe data de 10 februarie, biserica noastră îmbracă haina de sărbătoare cu ocazia hramului. Sfântul Mucenic Haralambie este mărturisitorul care a trăit până la cea mai înaintată vârstă, 113 ani, atunci când și-a dat viața pentru dreapta credință. Au rămas ca pildă minunile pe care Dumnezeu le-a făcut prin el și răbdarea, atitudinea bărbătească de care a dat dovadă până la moarte.

Frumusețea sărbătorii a început în seara de 9 februarie, când un sobor impresionant de preoți a săvârșit slujba Vecerniei unită cu Litia, în fruntea căreia s-a aflat părintele protopop Neculai Axentioi. Biserica a răsunat atunci când preoții și-au unit glasurile cu cântăreții, părând că rugăciunile și cântările străbat până la Ceruri. Copiii grupului catehetic „Copii ai aceluiași Dumnezeu” s-au străduit să fie la înălțime și au dat răspunsurile la strană.

În timpul agapei creștine de la final, prin cântecele patriotice, tinerii au încercat să fundamenteze în sufletele tuturor dragostea de patrie, respectul pentru bravii ei eroi, care au slujit țara cu credință și devotament.

La Sfânta Liturghie din ziua hramului ne-am reîntâlnit în rugăciune atât pentru cei vii, dar și pentru odihna celor adormiți ce au fost pomeniți.

După Sfânta Liturghie am ieșit cu toții în curtea bisericii, la Altarul de vară, pentru că vremea a fost caldă și s-a putut săvârși Veșnica pomenire afară. Corul grupului catehetic a fost alături de strana cântăreților și împreună cu părinții slujitori au încercat să înfrumusețeze slujba.

Oare mai putem noi spune, atunci când suferim o încercare, cuvintele pe care Sfântul Haralambie le rostea, fiind supus la torturi inimaginabile: „Vă mulțumesc, fraților, că strujind trupul meu cel vechi și bătrân, m-ați înnoit, îmbrăcându-mi sufletul cu haina cea nouă a suferințelor pentru Hristos!”