Hramul "Adormirii Maicii Domnului"

1 Septembrie 2022

Biserica noastră a îmbrăcat haine de sărbătoare la mijlocul lunii august, mai exact în pragul sărbătorii "Adormirii Maicii Domnului". Sărbătoarea ne amintește de faptul că Maica Domnului "a fost luată" de Dumnezeu în Împărăția cerească. Căci arhanghelul Gavriil, venind la dânsa, a zis:" Acestea zice Fiul tău: Vremea este a muta pe Maica Mea la Mine. Nu te teme de aceasta, ci primește cuvântul cu bucurie, de vreme ce vii la viața cea nemuritoare".

În seara zilei de 14 august, la slujba prohodului Maicii Domnului au cântat preoți împreună slujitori cu părintele paroh, strana cântăreților și cea a copiilor grupului catehetic. Această slujbă are o însemnătate deosebită pentru creștini, fiind o mărturisire a sfințeniei Maicii Domnului.

În ziua hramului, credincioșii au participat la Sfânta Liturghie cu evlavie iar preoții participanți la această mare sărbătoare a bisericii noastre au înfrumusețat slujba prin cântări, cuvânt de invățătură și slujba parastasului, pentru pomenirea tuturor celor adormiți.

Atât în seara Prohodului cât și în ziua hramului, copiii grupului catehetic "Copii ai aceluiași Dumnezeu'' au fost prezenți, ca de fiecare dată, dând răspunsurile la slujba Vecerniei, respectiv la Sfânta Liturghie.

Persoanele participante, mai ales oaspeții, au participat și la o agapă creștină, așa cum se obișnuiește de fiecare dată la o mare sărbătoare, la hramul bisericii.