Cinstirea Acoperământului Maicii Domnului la troița care îi poartă numele

20 Octombrie 2023

În fiecare an, în ziua de 1 Octombrie, sărbătorim Acoperământul Maicii Domnului, sărbătoare care cinstește în mod deosebit arătarea Preasfintei Fecioare Maria petrecută în secolul al X -lea în Biserica din Vlaherne.

După Sfânta Liturghie săvârșită la Sfânta Biserică, părintele paroh împreună cu părintele Gheorghe Vrăjitoru au mers la troița domnului epitrop Grigore Laurențiu, pentru a săvârși Slujba Aghiasmei Mici cu ocazia hramului. Fiind o vreme frumoasă, binecuvântată de Dumnezeu, ne-am rugat cu toții Maicii Domnului pentru ajutor în toate zilele noastre.

În momente dificile, atunci când greutățile vieții trec dincolo de pragul sufletului nostru, alergăm și ne plecăm genunchii în fața Maicii Domnuilui cu nădejde că vom primi vindecare.

Dacă în urmă cu 1000 de ani Maica Domnului s-a milostivit de creștinii din Constantinopol, oare ne va lăsa pe noi cei ce ne rugăm în casele noastre sau în biserici în fața icoanei sale în momente de încercare?