Și noi am luptat pentru viață la Marșul pentru Viață!

3 Aprilie 2017

Praznicul Bunei Vestiri este una dintre cele mai importante sărbători pentru toți creștinii ortodocși deoarece este ziua în care Sfânta Fecioară Maria a primit vestea conform căreia ea va fi cea mai iubită dintre mame, și anume, ea va fi Maica Domnului. Astfel, protestele împotriva uciderii prenatale nu ar fi putut fi desfășurate în altă zi mai specială, decât pe 25 martie. Anul acesta, Marșul pentru viață a fost desfășurat în peste 285 de localități din România și Republica Moldova, sub genericul "Ajută Mama și Copilul! Ei depind de tine!". Grupul catehetic al Parohiei Boiștea s-a alăturat acestui eveniment în orașul Tg Neamț, urmând ca următoarea zi să continuăm desfășurarea și în satul natal cu o cateheză la care au participat aproximativ 40 de mămici. Fiecare femeie a fost invitată pe 26 martie la biserica din sat pentru a discuta despre o problemă foarte gravă a societății contemporane, și anume, avortul. Au fost oferite detalii în legătură cu ceea ce este cu adevărat avortul, statistici ce privesc acest aspect, mărturisiri și filmulețe tematice. De asemenea, copiii și-au dorit să își surprindă fiecare mama într-un mod plăcut, așadar au confecționat mărțișoare hand made și au dăruit trandafiri. Nimeni nu a plecat cu inima neînduplecată, iar spre bucuria organizatorilor, mesajul a fost foarte bine recepționat de către public, cei prezenți înțelegând riscurile și păcatul capital al avortului.