Tinerii aleg viața

Viața parohiei Martie 21, 2016

În prima duminică a Postului Paștelui, tinerii din grupul de cateheză al bisericii au vrut să transmită enoriașilor un mesaj profund despre viață și despre cum e inadmisibil să îți clădești fericirea pe mormântul copilului tău mort. Avortul este o chestiune chiar foarte actuală în societatea în care trăim și foarte multe femei sau tinere apelează la el fără să conștientizeze adevărata gravitate a acestui gest. Femeile care recurg la avort rămân cu traume grave, iar păcatul avortului se răsfrânge asupra celorlați copii. Pentru a face oamenii să înțeleagă de ce trebuie să alegem mereu viața, tinerii au prezentat filmulețe, mărturii ale femeilor și chiar statistici tulburătoare cu privire la avort (cum ar fi, de exemplu, faptul ca din 1956 până în prezent s-au făcut mai multe avorturi decât populația actuală a României!).

Sperăm că oamenii au înțeles mesajul nostru și sperăm ca, în anii ce urmează, numărul avorturilor să scadă constant. E prea frumoasăa viața iar noi nu avem nici un drept să îi răpim șansa unui copil de a simți asta. Gândiți-vă doar cum ar fi fost dacă părinții s-ar fi gândit să vă avorteze pe voi înșivă. Ați fi pierdut orice șansă de a vedea soarele, ați fi pierdut orice șansă de a avea prieteni, de a vă îndrăgosti, de a avea copii, de a îmbătrâni lângă oamenii pe care îi iubiți. În loc să o distrugeți, puteți să alegeți viața. Indiferent de situația în care vă aflați, Dumnezeu vă va fi alături și copiii vă vor fi alinare.