Gata și cea de-a doua ediție a Concertului de colinde!

Viața parohiei Decembrie 23, 2015

Cred că este vremea să tragem niște linii după aceste eveniment care a umplut biserica de oameni, enoriași ai bisericii noastre sau din parohiile apropiate. Mai intâi, să facem cunostință cu fiecare cor în parte: primul cor a fost corul copiilor de la școala „Domnu’ Trandafir” din Boiștea, îndrumați cu drag de către domnii învățători; cel de-al doilea cor este corul „Vestitorii bucuriei” al copiilor de la Protopopiatul Târgu Neamț, dirijați de către preotul Sebastian Croitoru; cel de-al treilea cor a fost reprezentat de grupul de cateheză al bisericii noastre iar al patrulea cor este corul preoților de la Protopopiatul Târgu Neamț, care au venit pentru a doua oară în parohia noastră.

Fiecare cor în parte a fost bine pregătit, cu colinde care mai de care mai frumoase care să ajungă la sufletele oamenilor. Au fost colinde acompaniate la chitară iar unul dintre preoți a invitat toți creștinii prezenți să cânte cu ei. A fost într-adevăr impresionant, și cântecele ce vestesc Nașterea Domnului au trecut prin oameni și le-au lăsat în suflete câte o bucățică de pace. Întorși la casele lor, fiecare așteptă acum Crăciunul cu inima mai plină. Vom lăsa însă pozele să exprime cât de frumos a fost totul.